profinet
Co je to PROFINET?
Protokol Profinet je založený na průmyslovém ethernetu a je komunikačním standardem průmyslové automatizace. Popisuje výměnu dat mezi tzv. slavy jako jsou multiprotokolové I/O moduly společnosti Turck a kontrolérem, jako Profinet masterem. V tomto funkčním smyslu je Profinet považován za nástupce sběrnicového protokolu Profibus.
Profinet byl optimalizovaný pro oblasti cyklické výměny dat a nabízí několikero nových funkcí a rozšíření v porovnání s konvenčními sběrnicemi, obzvláště ve vztaku k parametrizaci a diagnostice. Profinet uživatelům nabízí flexibilitu provedení síťové struktury a umožňuje přenos procesních dat v reálném čase (RT) i další IT data pomocí jediného kabelu.
Přehled systému poskytuje počáteční pohled na síťovou architekturu a různé vstupně výstupní síťové komponenty. Připojení lze realizovat pomocí liniové, hvězdicové a stromové struktury nebo také pomocí redundantní kruhové topologie (MRP).
Integrace v procesní automatizaci
Chemické a farmaceutické průmysly vyžadují vysokou ochranu před odstávkami a proto mají specifické požadavky i na vstupně/výstupní systémy. Riziko výbuchu se vyskytuje v mnoha provozech továren a jakékoliv narušení plynulosti výroby vede k obrovským finančním ztrátám. Z toho důvodu jsou řídící a vstupně/výstupní systémy navrženy včetně redundance (zdvojení), takže v případě poruchy zařízení nebo jejich propojení dojde k aktivaci záložního systému.
Systémová redundance Profinetu
Co se týče Profinetu, byl z výše uvedených důvodů vytvořen nový standard nabízející vysokou ochranu investic společností v procesní automatizaci. Nově vzniklé pojmenování je postavené na klasifikaci, která vyjadřuje stupeň selhání bezpečnosti, jenž má zajistit automatizační systém.
Jestliže řídící systém a polní instrumentace komunikují pomocí jednoho propojení, není implementována žádná redundance (S1). Nicméně jestliže vzdálené Profinet zařízení podporuje komunikační propojení jak s hlavním, tak se záložním řídícím systémem, je takový model klasifikován jako S2. Jedná se o nejčastěji používaný model systémové redundance. Záložní řídící systém je aktivován pouze při výpadku hlavní jednotky.
Vstupně/výstupní zařízení od společnosti Turck již mohou realizovat dvojité logické propojení se dvěma odlišnými řídícími systémy. TBEN-L5-8IOL modul je tedy světově první IO-Link master modul se stupněm krytí IP67, který podporuje systémovou redundanci Profinetu S2 .
Velmi vysoká a maximální dostupnost zařízení může být realizována pouze se systémovou redundancí R1 a R2. To vyžaduje dodatečnou implementaci redundantního komunikačního rozhraní, které je propojeno s použitým vstupně/výstupním systémem. Systém R2 se svým čtyřcestným propojením pak představuje nejvyšší úroveň komplexnosti.
Chytrá kombinace s IO-Linkem
Rozšíření Profinetu o systémovou redundanci umožňuje využití výhod průmyslového ethernetu také v procesní automatizaci. Společnost Turck však jde o jeden krok dále, když do světa vysoce dostupných systémů integruje IO-Link. Přehled níže ukazuje možnou systémovou architekturu.
Nic nestojí v cestě implementaci chytrých koncových digitálních zařízení, jako jsou například polohové snímače, ventilové bloky, senzory nebo vstupně/výstupních slučovače. Z pohledu instalačního času je IO-Link vysoce efektivní a otevřený, a to z důvodu přenosu napájení a komunikace pomocí jednoho nestíněného standardního kabelu.
Více informací:
- Témata & Technologie
- Bezpečnost strojů
- Brána pro sledování majetku s Cloud ID
- Brána pro sledování majetku se SNAP ID
- Codesys
- Ethernet v Ex prostředí
- IO-Link
- Modulární stroje
- Module Type Package - MTP
- Monitorování stavu
- Multiprotokolový Ethernet
- Pick-to-Light
- Polní logický kontrolér (FLC)
- Profinet
- Průmysl 4.0
- Průmyslový cloud
- RFID
- Snap Signal
- TAS - Platforma služeb IIoT
- Udržitelnost
Select Country
Turck worldwide